A magnézium és a cink olyan ásványi anyagok, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi egészséghez. A magnézium fontos szerepet játszik a csontok egészségében és a vérnyomás szabályozásában.
A cink fontos az élelmiszer-anyagcserében és a sebgyógyulásban. Szerencsére sok élelmiszer mindkét ásványi anyaggal elláthatja a szervezetet.
Magnézium – miért olyan fontos az egészség szempontjából?
A magnézium fontos ásványi anyag és elektrolit, amely számos testi folyamatban szerepet játszik , többek között:
- energiatermelés
- csontok és fogak szerkezete
- izomműködés
- idegi működés
- DNS replikáció
- RNS és fehérje szintézis
- vércukorszint szabályozás
- a vérnyomás szabályozása
A magnézium természetesen számos élelmiszerben megtalálható, de étrend-kiegészítőként is kapható. Több mint 300 enzimrendszer kofaktora, amelyek szabályozzák a szervezet különböző biokémiai reakcióit.
Egy felnőtt teste körülbelül 25 gramm magnéziumot tartalmaz, ennek 50-60%-a a csontokban , a többi nagy része pedig a lágyszövetekben található. A teljes magnézium kevesebb mint 1%-a van a vérszérumban.
Mik a magnéziumhiány tünetei?
A magnéziumhiány korai jelei lehetnek:
- hányinger
- hányás
- étvágytalanság
- fáradtság
- gyengeség
A magnéziumhiány előrehaladtával az emberek a következőket tapasztalhatják:
- csökkenti a vér kalciumszintjét, amelyet hipokalcémiának neveznek
- alacsonyabb káliumszint a vérben, ezt hipokalémiának nevezik
- bizsergés és bizsergés a végtagokban
- görcsök és izomösszehúzódások
- rohamok
- viselkedésbeli változások
- szabálytalan szívverés
- koszorúér-görcsök
A hosszan tartó magnéziumhiány káros hatással lehet az emberi egészségre hosszú távon, és növelheti a krónikus betegségek kockázatát, beleértve:
- szívbetegség
- magas vérnyomás
- 2-es típusú diabétesz
- csontritkulás
Hogyan segíti az ásványi cink az egészséget?
A cink számos funkciót támogat az emberi szervezetben.
Amellett, hogy támogatja az immunrendszert, lehetővé teszi a szervezet számára, hogy fehérjét és DNS-t termeljen, hozzájárul a sebek gyógyulásához, valamint szerepet játszik a gyermekkori növekedésben és fejlődésben.
A cinkhiány tünetei
A cinkhiány tünetei általában a szervezetben betöltött szerepeihez kapcsolódnak. A leggyakoribb tünetek közé tartozik:
- étvágytalanság
- lassú növekedés
- gyenge immunvédelem
- A súlyos cinkhiány még riasztóbb és veszélyesebb tüneteket okozhat. Példák:
- késleltetett szexuális érettség
- hasmenés
- szem- és bőrelváltozások
- letargikus érzés
- furcsa ízérzések
- hajhullás
- lassú sebgyógyulás
- megmagyarázhatatlan fogyás
A férfiak és a fiúk impotenciát és hipogonadizmust is tapasztalhatnak , olyan állapotot, amelyben a szervezet nem termel elegendő tesztoszteront.
Mely élelmiszerek gazdagok magnéziumban és cinkben?
A magnézium- és cinkhiány összes tünetének elkerülése, valamint a krónikus betegségek kockázatának csökkentése érdekében ezekben az ásványi anyagokban gazdag ételeket vagy kiegészítőket kell fogyasztani.
Tenger gyümölcsei (osztriga, rák, kagyló)
Sokak kedvenc tenger gyümölcsei kiváló magnézium- és cinkforrás. 85 g főtt osztriga adagja 81 mg magnéziumot és 154 mg cinket tartalmaz . Ezenkívül alacsony a kalóriatartalmuk, és tele vannak más értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal, beleértve a B12-vitamint és a szelént .
Diófélék és magvak
A legtöbb magnéziumot és cinket a tökmag biztosítja . 1/4 csésze 303 mg magnéziumot és 4,2 mg cinket tartalmaz. Omega-3 zsírsavakat is tartalmaznak , amelyek javíthatják a szív- és érrendszer állapotát és csökkenthetik a gyulladást a szervezetben.
Mindkét ásványi anyag másik értékes forrása a szezámmag , amely 111 mg magnéziumot és 3,3 mg cinket tartalmaz.
A mandula az egyik leggazdagabb magnézium diófélékben, de cinket is tartalmaz. Kiváló forrása a niacinnak, az E-vitaminnak és az egészséges egyszeresen telítetlen zsíroknak is. A diófélék, például a brazil dió és a kesudió is tartalmaznak magnéziumot és cinket, valamint számos más egészséges tápanyagot.
Joghurt
A joghurt az egyetlen tejtermék, amely jelentős mennyiségű magnéziumot és cinket kínál a szervezetnek. A termék 220 grammja 37 g magnéziumot és 1,8 g cinket tartalmaz, így mindkét ásványi anyag jó és megfizethető forrása. Kulináris blogunkban 3 ötletet osztunk meg az egészséges és alacsony szénhidráttartalmú desszertekkel, köztük a szűrt joghurttal .
Spenót
A zöld leveles zöldségek, például a spenót, a kelkáposzta és más káposztafélék szintén magas magnéziumtartalmúak, de cinket is tartalmaznak.
K-vitamint, folsavat és vasat is tartalmaznak, amelyek fontosak a csontok egészségéhez.
Zsírban gazdag hal
A zsíros halak egyszerű módja annak, hogy magnéziumot és cinket adjunk étrendünkhöz, de magas az omega-3 zsírsavakban is. Hetente legalább kétszer ajánlott halat enni, hogy csökkentsük a szívbetegségek és a szélütés kockázatát.
A magas magnézium- és cinktartalmú olajos halak példái közé tartozik a lazac, a laposhal (más néven lepényhal), a makréla .
Avokádó
Az avokádó rendkívül hasznos gyümölcs és ízletes magnéziumforrás. Egy átlagos méretű avokádó 58 mg ásványi anyagot tartalmaz, ami az ajánlott napi bevitel 15%-a. Az avokádó leginkább arról ismert, hogyaz olívaolajhoz hasonlóan gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavforrás .
A gyümölcs káliumot, számos B-komplex vitamint, K-vitamint, rostot és cinket is tartalmaz.
Hús és tojás
A marha-, sertés- és csirkehús nemcsak gazdag fehérjeforrás, hanem megfelelő adag magnéziumot és cinket is biztosít a szervezet számára. A tojás is tartalmazza ezeket az ásványi anyagokat, így egy adag finom omlett segít még többet hozzáadni az étrendhez és optimalizálni a tápanyagszintet.